Kto je táto žena so zvláštnym menom a úžasnými schopnosťami?

redakcia 04.12.2017 Rozhovory
0 0

"Keď veci, do ktorých dávam kúsok seba sa stanú niekoho hodnotou. To či ide o porotu alebo o človeka, ktorý si chce niečo kúpiť je rovnako silné."

Mladá slovenská dizajnérka sa volá Terézia a narodila sa ako porevolučné dieťa (december 89) v Michalovciach. Krstné meno dostala po babke a priezvisko má také milé - premäkčeňované (Feňovčíková). Doposiaľ sa venovala štúdiu na VŠVU (Vysoká škola výtvarných umení) a momentálne ako čerstvý absolvent si žije v novej bubline reality pôsobiac v Bratislave.

Kto je Terézia Feňovčíková?

Som introvertný typ a predstavujem si sama seba v role Jacquesa Cousteaua priťahovaná hĺbkou. Moje detstvo ovplyvnili starší bratia a ich záujmy sa stali aj mojimi (čo pozná asi každá mladšia sestra). Mnoho hodín filmov, hlasná hudba a tiché rybačky medzi ne určite patria. Láska k filmom a to najmä k hororovému žánru pretrvala dodnes a najobľúbenejším je jednoznačne Aliens. Vášeň z nakupovania u mňa prepuká jedine v kníhkupectvách a antikvariátoch. Srdce mi búši aj pri zahraničných magazínoch o móde a slovenských výnimkách ako je LÁV. Milujem mamkine koláče a zákusky, som vegetariánka a nepijem kávu.

Ako si sa dostala k móde a návrhárstvu?

Ako dieťa som rada kreslila, no ZUŠ (základná umelecká škola) som nikdy nenavštevovala a v 9. ročníku som si začala uvedomovať, čo ma naozaj zaujíma. Našla som sa na odbore modelárstvo a návrhárstvo odevov. Po strednej som tvrdohlavo absolvovala tri krát prijímačky na VŠVU a popri tom aj štúdium na UK. Po úspešnom prijatí nasledovalo šesť rokov na odevnom dizajne pod vedením prof. Júlie Sabovej.
 

hanbok Zdroj: Ľuboš Kotlár

Kde čerpáš inšpiráciu?

Inšpirácie prichádzajú, keď večer nemôžem zaspať a doposiaľ to boli abstrakty zážitkov.

A čo konkrétne tvoja posledná kolekcia?

Poslednou kolekciou je moja diplomová (STREET ORCHIDS), ktorou som rozpitvala smerovanie pánskeho šatníka za posledné storočie. Zamerala som sa na hľadanie kontextu postkoloniálnej hybridnosti vo formách streetstyle.

street orchids Zdroj: welin

Uživí ťa to?

Verím tomu, som optimista.

Aký je tvoj najväčší úspech?

Keď veci, do ktorých dávam kúsok seba sa stanú niekoho hodnotou. To či ide o porotu alebo o človeka, ktorý si chce niečo kúpiť je rovnako silné.

Za posledný rok som získala s troma kolekciami rôzne ocenenia.
YSICB! čestné uznanie v súťaži Kruhy na vode,
H A N B O K objav na BADW17 a finalista Národnej ceny za dizajn
a čerstvo so STREET ORCHIDS som získala titul fresh dizajnér počas Fashion Live! 2017.

street orchids Zdroj: welin

Budúcnosť?

Pretrvať na uliciach ako značka je momentálne prvoradým predsavzatím. Od jari budem postupne predstavovať pripravovaný projekt a verím, že si nájde svojich priaznivcov a to hlavne pánov. Je sa na čo tešiť, ak máte radi trocha surovejšiu autenticitu.

Aký máš názor na slovenské ženy a ich štýl?

Páči sa mi ak sú samé sebou a nestávajú sa šablónou trendu. Našťastie na Slovensku je veľa výnimočných žien, ktoré idú príkladom ako sa nebáť budovať vlastný štýl. Že neisť v nalinkovaných stopách je vzrúšo :)

Čo pre teba znamená "SLOW FASHION"?

Jednoznačne lokálna kvalita, ktorá je o večných kúskoch. Dizajnér ponúka výnimočný vizuálny "výcuc" daného obdobia, ktorý pretrváva. Nehovoriac, že nás svedomie nepustí aby sme to urobili pod 110%. To aby slow fashion mohlo existovať nezáleží od prístupu dizajnéra, ale ľudí. Odpoveď, že si to nemôžete dovoliť je len mýtus. Nákup v obchodoch s lacným (fast fashion) tovarom sa preplatí niekoľkokrát viac než cena jedného kvalitného produktu od dizajnéra a lokálneho výrobcu, ktorého ešte spoznáte a povie vám ako vznikal ten váš večný kúsok.

Čo najradšej nosíš ty?

Rolák a šiltovku.

Ako sa návrhár odosobňuje od svojho vlastného štýlu?

Dôležité je vedieť odčítať zákazníkov individuálny potenciál a kultivovať ho.

Nechceš si všetky kúsky nakoniec nechať?

Samozrejme, že pri niektorých kúskoch sa vytvorí citoví vzťah a v mojom prípade sú to poväčšine tzv. nenositeľné a tie mi vždy ostanú.

Yes Sir, I Can Boogie! Zdroj: Ľuboš Kotlár

Čo by si odporučila ženám ako jednoznačnú fashion vychytávku?

Keďže je jeseň, tak odporúčam kašmírový oversize svetrík. Jednoducho sa styluje a opäť kvalita a nadčasovosť zaručuje stále miesto v šatníku.