Sestry DROBNÉ a ich sen, ktorý sa stal realitou.

CisaroveNoveSaty 23.01.2018 Rozhovory
0 0

"Keďže ponúkame jedinečné modely, ktoré sa nedajú kúpiť v nákupných centrách, zákazníčky odchádzajú s niečim originálnym a s dobrým pocitom jedinečnosti."

Tri šikovné ženy. Sestry. Jeden biznis. Kopa skvelého oblečenia. Aj takto by sa dal definovať obchod a ateliér DROBNE. Obchod, v ktorom okrem milých sestier a ich vlastnej tvorby, nájdete aj kúsky od slovenských návrhárov. Oblečenie a doplnky, ktoré sú originálne a nositeľné zároveň. 

Tri sestry. A ich splnený sen. Ako z rozprávky. Prezraďte nám niečo o vás.

Zuzana: Sme sestry. Každá sme iná. Vždy sme sa venovali každá niečomu inému, ale zároveň sme boli vždy spolu. Chodili sme na tú istú strednú, všetky tri sme žili dlhé roky v taliansku, kde sme chodili na výšku. Ja som vyštudovala architektúru, Katka kostýmové výtvarníctvo a scénografiu a Terka ekonómiu. O mne nech povedia sestry, ja poviem o nich. Katka je umeleckou, kreatívnou dušou obchodu. Veci, ktoré tvoríme pod našou značkou sú 99% pod jej palcom. Niekedy si povieme niečo aj my, ale väčšinou dáme na jej názor, najmä čo sa tohto týka. Terka má na starosti veci, ktoré sú pre mňa a Katku španielskou dedinou, čiže všetky „papierovačky“ a organizačné veci.
Terka: Zuza hneď na začiatku, keď sme začali s realizáciou, mala na starosti celú prerábku priestoru (je veľmi dôležité aký dojem zanechá na ľudí priestor a nie len to čo sa v ňom predáva). Teraz sa stará hlavne o grafiku a evidenciu tovaru. Tým, že je z nás najstaršia tak ju prirodzene berieme ako šéfku a dirigovať nás, jej ide veľmi dobre. Myslím, že rozdielnosť našich pováh sa super dopĺňa a každá tým svojim prispievame pri chode obchodu.

drobne1 Zdroj: photo Matúš Granec

​Toľko žien pokope, nehádate sa? Ako oddeľujete súkromie od práce?

Zuzana: Jasné, že sa hádame. Ale je super, že sme tri. Málokedy sa stane, že by sme mali každá úplne iný názor. Čiže vždy keď sa nevieme dve dohodnúť tak tá tretia rozhodne. Fungujeme na pravidle nadpolovičnej väčšiny. A súkromie od práce v podstate neoddeľujeme. Týmto projektom si plníme náš dlhoročný spoločný sen. Sme skoro stále spolu, ja s Katkou dokonca aj bývame v tej istej bytovke, čiže z práce ideme domov, kde sme zase spolu. Vždy to tak bolo a nikdy nám to nevadilo.

Ako vznikol váš obchod a ateliér? Čo bola prvotná myšlienka, nápad?

Zuzana: Ako som spomínala, bol to náš dlhoročný sen. A teraz sa to tak nejako vykryštalizovalo. Konečne sa nám to podarilo. Ja a Katka sme na materskej, tak tomu môžeme venovať času. Terka síce robí ešte aj iné veci, ale kanceláriu má nad obchodom, takže nás môže hocikedy zaskočiť, keď tu náhodou nemôžme byť my.
Terka: Inšpirovali nás podobné concept stores vo veľkomestách ako Londýn, Berlín a hlavne Miláno, kde sme žili. Pod našim domom bol obchod kde jedna mladá návrhárka predávala svoje veci a doplnky od rôznych talianskych návrhárov. Vždy keď sme išli okolo, tak sme si hovorili, že by bolo super niečo také otvoriť aj u nás v Bratislave.

Vysvetlite nám názov, koncept a pointu DROBNE? 

Jednoduché. Je to naše spoločné priezvisko. Už sa tak síce volá len Terka, ale akosi nám to prischlo. Aj tak nás volajú sestry Drobné. V obchode predávame okrem modelov slovenských návrhárov aj naše modely, ktoré sú skôr také „basic“ kúsky. Modely, ktoré u nás nájdete, sme nafotili spolu s fotografkou Kristínou Botlovou. Vytvorili sme „stylingy“ tak, aby sme inšpirovali ženy rôznymi kombináciami. Často keď ľudia vidia modely na mólach alebo umeleckých fotkách, považujú ich za nenositeľné. Tak sme sa rozhodli poňať to trochu inak. Nafotili sme napríklad niečo aj na našej mame, aby sme ukázali aj starším dámam, že pri výbere štýlového oblečenia, vek nie je prekážkou.
Súčasťou obchodu je aj ateliér, kde tvoríme naše modely. Spolupracuje s nami veľmi šikovná krajčírka, ktorá realizuje naše, teda hlavne Katkine, návrhy. Ponúkame taktiež šitie na mieru podľa našich návrhov. Momentálne Evka (krajčírka) pracuje na dvoch plesových šatách. Okrem plesových a svadobných šiat navrhujeme aj oblečenie na každodenné nosenie a rady poradíme v prípade keď niekto „nevie, čo na seba“.

drobne2 Zdroj: photo Kristina Botlova

​Ako sa obchodu darí? Je to naozaj špecifický koncept a na Slovensku asi aj novinka. Veríte slovenským návrhárom, že sa budú predávať a slovenským ženám, že ich budú kupovať?

Veríme. Sme na začiatku, otvorené máme len druhý mesiac, tak uvidíme ako sa to bude vyvíjať. Máme ešte veľa nápadov, ktoré chceme postupne realizovať. V obchode sme neustále, čiže vidíme aká je odozva, dopyt, čo sa páči či nepáči. Sme v kontakte s návrhármi, dávame im od ľudí spätnú väzbu. Myslím si, že Slovákom všeobecne chýba národná hrdosť a s tým sa podľa mňa spája aj dôvera v niečo, čo je naše, ale pomaly sa to mení. Našťastie.

Podľa čoho vyberáte návrhárov a ich kúsky?

Veľmi jednoducho. To čo sa nám páči. Veď asi by sa nám ťažko predávali veci, s ktorými nie sme aj my stotožnené.

Nechcete si ich potom všetky nechať pre seba?

Z predošlej odpovede je asi jasné, že áno. Je to boj.

drobne5 Zdroj: photo Matúš Granec

​Čo považujete za váš najväčší úspech?

Zuzana: To, že sa nám podarilo zrealizovať náš dlhodobý sen. Teraz však prichádza tá ťažšia časť. Musíme makať na tom, aby to aj fungovalo.
Katka: To, že si nás zákazníčky nájdu aj napriek tomu, že obchod nie je zrovna na najfrekventovanejšej ulici. Keďže ponúkame jedinečné modely, ktoré sa nedajú kúpiť v nákupných centrách, zákazníčky odchádzajú s niečim originálnym a s dobrým pocitom jedinečnosti.
Tak isto aj to, že sa nám darí dávať dokopy a predávat veci od rôznych návrharov, ktorých sme oslovili a nie je problém kúsky kombinovať medzi sebou. Komunikácia s návrharmi je dôležitá na to, aby sme sa mohli posúvať dopredu. Sme rady, že máme s nimi dobré vzťahy, pretože nakoniec sú to ich produkty, ktoré dávajú obchodu dušu.

Ďaľšie plány?

Momentálne sa chystáme spustiť e-shop a propagovať aj poradenské (styling) a krajčírske služby, ktoré ponúkame. Interiér obchodu dopĺňajú obrazy od Jakuba Hložníka, ktoré si tiež u nás môžete kúpiť. V budúcnosti plánujeme tieto obrazy meniť, dávať priestor aj iným autorom.

drobne3 Zdroj: photo Matúš Granec

​Čo pre vás znamená slowfashion?

Návrat ku kvalite. Alebo teda kvalita. Návrat preto, lebo sme za posledné roky boli prevalcovaní fastfashion. Tak ako v jedle sa ľudia začínajú uvedomovať a pozerajú na zloženie a pôvod toho, čo kupujú, tak sa to postupne mení aj v nákupe oblečenia. Je to však určite dlhodobejší proces, lebo následok toho, čo konzumujeme je priamejší a vidíme na našom tele dôsledky skôr ako pri oblečení. Tým, čo ešte nepochopili, čo je za tým lacným, čo nám veľké obchodné reťazce ponúkajú odporúčam pozrieť si dokument The true cost (Skutočná cena) od Andrew Morgan.

Váš obľúbený kúsok v skrini?

Zuzana: Sukne a šaty všeobecne, nemám konkrétny obľúbený kúsok.
Katka: Oversize košele a výrazné doplnky
Terka: Nohavice s vysokým pásom a kabelky. Určite aspoň jeden originálny a kvalitný kabát, nech nie sme v zime ako v uniformách.

drobne4 Zdroj: photo Kristína Botlová

Trend alebo konkrétny kus oblečenia, ktorý by ste odporučili slovenským ženám?

Zuzana: Ja by som odporučila pri výbere oblečenia prihliadať na kombinovateľnosť vybraného odevu.
Katka: Viac vtipu a farieb. Móda by mala byť viac zábavou a netreba ju brať príliš vážne. Pokojne si dajte žltý sveter, výrazné náušnice a ružový károvaný kabát. Hneď budete mat lepšiu náladu :) Aj vy aj ľudia, ktorých počas dňa stretnete.

Slová na záver?

Tak ako vám chutia kvalitné potraviny, veríme, že Vám bude viac „chutiť“ aj kvalitné oblečenie. Tiež je skvelé mať možnosť vedieť, kto danú vec vytvoril. Tým, že sa jedná o slovenských návrhárov je úžasné mať možnosť sa aj osobne s nimi stretnúť.