Ďalší obyčajný second hand plný obnosených harabúrd? Neverte tomu. Nosene je iné! Voňavé a krásne.

CisaroveNoveSaty 27.03.2018 Rozhovory
0 0

"...ženy sú s módou späté odjakživa, takže si v ženskom svete pomáhame navzájom."

Sekáče. Máme k nim stále vlažný prístup. Stále to v nás evokuje miesto, kde sa na kopách vŕši staré, smradľavé a obnosené šatstvo. Miesto, kam chodia iba tí "chudobní" alebo "divní" ľudia. My radšej pekne krásne zbehneme do nablískaného obchodu, kde nájdeme presne to čo hľadáme. Často-krát aj nehľadáme. Nakúpime (niekedy aj dvakrát) a spokojne ideme domov k našim preplneným skriniam. Nevadí, že okolie nosí to isté. Vlastne lepšie. Veď to čo má Hanka a Zuza musím mať aj ja. ALE! Čo takto krásny a voňavý second hand? Second hand, kde nájdete módne vychytávky, milé predavačky a skvelý pocit z dobrého skutku? Katarína Hutyrová nám povie o tomto zázraku viac. 

​Kto ste? Kto stojí za projektom NOSENE?

Nosene je projekt, v ktorom dávame oblečeniu druhú šancu ako voňavým kúskom, ktorými navyše pomôžeš dobrej veci. S nápadom na Nosene prišiel Jakub Ptačin, ktorý ma oslovil s touto ideou a mňa tento nápad zaujal natoľko, že sme sa hneď pustili do práce. Ja mám na starosti celý chod projektu - od jeho manažérskej stránky, cez správu sociálnych sietí až po výber samotného oblečenia v prevádzkach. Jakubova sestra Kristína sa stará o výber materiálov, dizajn a prípravu našej upcyclovanej kolekcii Renewals by Nosene.

renewals by nosene Zdroj: Katarina Hutyrová

​​Verím, že veľa ľudí vás už pozná ale aj tak, popíš nám ideu NOSENE?

Ideou Nosene je povzniesť slovo a miesto second hand na miesto, kam sa opäť rada vrátiš, cítiš sa tam príjemne nielen kvôli oblečeniu, vôni ale tiež tímu ľudí, ktorý ti vždy rád pomôže s výberom a taktiež sa s tebou úprimne a radi porozprávajú :) Navyše svojim nákupom prispeješ nielen k ekológii ale aj sociálne tak, že z každej predanej veci odvedieme časť z predajnej ceny na pomoc týraným ženám do bezpečného domova. A to akou časťou prispievaš vidíš priamo na visačke s cenou, takže rovno vieš aký je tvoj príspevok

​Ako vznikla myšlienka NOSENE?

Myšlienka vznikla u Jakuba cestou po Európe, kde videl pekné second handy, ktoré majú nielen dobré oblečenie ale hlavne vyzerajú ako normálne predajne. Takže to bol jeden nevinný nápad ako priniesť na Slovensko niečo iné a nové, čo tu ešte nemáme, pričom tomu celému dať aj hlbší zmysel ako len nakupovanie oblečenia.

Ako prebieha odovzdávanie sumy určenej na pomoc?

Príspevok, ktorý vyzbierame posielame priamo na účet občianskeho združenia MyMamy 1 alebo 2 x ročne. V tom ako tieto peniažky použijú majú našu plnú dôveru. Pretože sami vedia najlepšie, čo potrebujú a na aké aktivity ich potrebujú rozdeliť. Minulý rok napríklad pripravili pre všetky deti zaujímavý poznávací tábor, nakúpili školské potreby, pre deti klientiek zabezpečili obedy, družiny a iné pre nás základné veci, ktoré sú pre klientky v tejto životnej situácii neprístupné a sú skôr luxusom.

NOSENE Zdroj: Kristína Opalková

​Prečo práve tento typ pomoci?

Pre tento typ pomoci sme sa rozhodli v momente, kedy sme sa pri zakladaní projektu dozvedeli o petícii proti realizácii bezpečného domova, ktorý chcelo MyMamy o.z. vybudovať. Prišlo nám šialené, že človek chce robiť dobrú vec a ľudia proti tomu bojujú. Vtedy nastal bod, kedy sme si povedali - presne v tejto oblasti chceme pomáhať - finančne a aj rôznymi krokmi ako ju dostať do povedomia.

A nakoniec, ženy sú s módou späté odjakživa, takže si v ženskom svete pomáhame navzájom :)

Čo považujete za váš doterajší najväčší úspech?

Tých úspechov je viacero, najväčším je však to, že môžeme robiť zmysluplný projekt, pomáhať dobrej veci a robiť tak prácu, ktorá má hlbší zmysel. Veľmi si vážime ocenenie a výhru v súťaži Via Bona Slovakia za rok 2016 v kategórii Dobrý partner komunity.

Ďaľšie plány?

Jeden z našich plánov sme práve rozbehli - a to náš dobrý e-shop.
Chceme robiť ľuďom radosť stále viac a prinášať niečo nové - či už produktmi ktoré v NOSENE zákazníci nájdu alebo aktivitami, ktoré robíme.

Čo pre vás znamená slowfashion?

Slowfashion je pre nás určitý spôsob myslenia, žitia a zamyslenia sa nad tým, ako vlastne celý módny priemysel aktuálne funguje. Je možné aby tričko ktoré za nami cestuje tisícky kilometrov stálo naozaj pár euro, a vo výpredaji dokonca iba pár centov? Niekedy je lepšie spomaliť a zamyslieť sa nad tým, aký dopad má oblečenie ktoré nosíme. či už je to ekologická stopa alebo sociálna v zmysle, v akých podmienkach je oblečenie ktoré mám na sebe oblečené vyrába. Prečo si nekúpiť radšej kúsok od slovenského dizajnéra, ktorý má v oblečení svoj rukopis, šila ho slovenská krajčírka za férových podmienok alebo si vybrať kúsok zo second handu, čím zrecyklujete a dáte druhú šancu oblečeniu, ktoré by inak skončilo na skládke či v spaľovni. Veď ako sa už dávno hovorí - pomaly ďalej zájdeš, a príbeh oblečenia začína oveľa skôr ako sa dostane na vešiaky obchodov.

NOSENE - košele na prešitie Zdroj: Katarína Hutyrová

​Asi sa nedá občas odolať a nenechať si niečo aj pre seba. Ako sa krotíte?

Niekedy je to naozaj ťažký oriešok odolať pokušeniu. Avšak vždy si predstavím akú radosť spôsobí tento kúsok zákazníčke, ktorá ho objaví. Predsa len aj moja skriňa má svoje kapacity a aby som sa v nej vyznala a mala v nej poriadok, vždy keď niečo do nej prinesiem z nej aj niečo vyradím do nosene. A čo je skvelé, začínajú tento systém obmeny šatníka veľa krát realizovať aj naše zákazníčky :)

Čo nosíte najčastejšie a ktorý je váš obľúbený kúsok v skrini?

Za posledné roky sa môj štýl celkom, respektíve takmer úplne, zmenil. Najčastejšie nosím šaty a nohavice s košeľou či blúzkou. Vo voľnom čase sú to rifle a mikina. Mojim obľúbeným kúskom sú basic voľné šaty na spôsob vrecka, sako či sveter a jednoduchá kabelka. A samozrejme bavlnená košeľa z našej kolekcie renewals by nosene. :)

A na záver ešte jeden trend alebo konkrétny kúsok, ktorý by ste odporučili ženám do ich šatníka.

Ženy by mali mať šatník vyskladaný vždy tak, aby boli s oblečením, ktoré v ňom majú naozaj stotožnené a mali ho radi. Darmo budeme mať v skrini niečo čo sa nám páči, avšak nesedí nám strih, farba a podobne. Čo by som mohla odporučiť aktuálne je napríklad naša štýlová upcyclovaná kolekcia Renewals by Nosene, prípadne pohodlné tenisky, napríklad od Novesty :)