Superženy existujú! A minimálne jedna z nich je slovenka. Viete kto je táto krásna brunetka?

CisaroveNoveSaty 24.04.2018 Rozhovory
0 0

"...akonáhle začnete študovať náš folklór, zistíte, že o inšpiráciu nemáte núdzu"

Nie nadarmo sa vraví, že slovenské ženy sú najkrajšie na svete. Úspešná slovenská šperkárka a dizajnérka Petra Toth je toho nádherným dôkazom. Tiež sa však hovorí, že krása nie je všetko. Petra nielen že krásna je, krásu tvorí, je aj inteligentná a rozhľadená. Vo svojej tvorbe používa pôvodné slovanské ornamenty a pretvára ich do súčasnej formy. 

Charizmatická bytosť, úspešná podnikateľka a milujúca matka - slovenská SUPERŽENA Petra Toth.

​Aký si človek, Petra?

Som až moc pravdovravná, spravodlivá a neznášam systémovosť. Či už v spoločnosti, alebo v práci. Milujem slobodu, knihy o marketingu, biografické dokumenty - filmy a bryndzové halušky.

Ako vznikla značka Petra Toth?

Je to vlastne splnený sen. Sen malého 6 ročného dievčatka, ktoré sa u svojej babičky pozeralo na svet cez sklíčko z kryštálového lustra s túžbou stať sa raz šperkárkou.

 šperky Petra Toth Zdroj: natalia jakubcova

​Ale ty netvoríš iba šperky. Ako si sa dostala k móde a návrhárstvu?

Prirodzeným vývojom značky. Keď som vytvorila kolekciu šperkov Mileva, mala som problém nájsť vhodné šaty, ktoré by sa mi k nim hodili. Preto sme prirodzene vytvorili malú kolekciu šiat s tým istým motívom.

mileva Zdroj: natalia jakubcova

​Kde čerpáš inšpiráciu?

My sa už 10 rokov venujeme tvorbe inšpirovanej slovenským folklórom a akonáhle začnete študovať náš folklór, zistíte, že o inšpiráciu nemáte núdzu.

A čo konkrétne posledná kolekcia?

Pri kolekcii Mileva sme sa inšpirovali vzorom z oblasti Čataja. Je to signifikatný červeno čierny vzor plný symbolov, ktoré mi vyhovovali, pretože kolekciu som tvorila počas prvého tehotenstva a chcela som ju venovať mojej dcére Mileve. Je plná lásky a ochrany.

mileva Zdroj: natalia jakubcova

​Ktorú časť pracovného procesu máš najradšej?

Tých 15 sekúnd kedy vidíte po skoro roku navrhovania, testovania, vyrábania to, čo ste stvorili len vo vašej hlave konečne aj zhmotnené. Ten pocit je najkrajší a trvá veľmi krátko, potom zase prichádza práca, ktorá nie je pre mňa až tak zábavná. Musí sa nastaviť výroba, balenie, sklad, kampaň a mnoho drobností, ktoré sú zdĺhavé až do dňa, kedy uvediete kolekciu na trh.

mileva Zdroj: natalia jakubcova

​Uživí ťa to?

Áno a nie len mňa. Aj všetky moje kolegyne, ktoré mi pomáhajú ?

Aký je tvoj najväčší úspech?

Keď som zvládla plnohodnotne pracovať s bábätkom, ktoré do roka takmer vôbec nespalo. Ale už som dostatočne poučená a pri druhom si dám povinnú aspoň polovičnú materskú dovolenku. Preto sme tentokrát zmenili poradie práce a celú novú kolekciu sa chcem pokúsiť manažovať do narodenia našej dcéry, ktorá dostane meno Sarra.

backstage prehliadky MILEVA na EUROVEA Fashion Forward Zdroj: natalia jakubcova

​Ďalšie plány?

V súčastnosti dokončujeme novú kolekciu Sarra, takže to je pre mňa najhlavnejší plán. Nemám dlhodobé plány, pretože život vie byť často-krát veľmi nevyspytateľný.

Petra Toth a jej kolekcia Mileva na EUROVEA Fashion Forward Zdroj: natalia jakubcova

​Čo sa ti páči resp. nepáči na obliekaní slovenských žien?

Ženy na Slovensku by sa dali rozdeliť do pár kategórií. Máme tu ženy, ktoré majú dosť peňazí a môžu si dovoliť kupovať drahšie veci. Často-krát sú to ženy, ktoré si tie peniaze sami nezarobili a preto si kupujú len svetové značky s čo najväčším logom, aby bolo vidno, že majú na sebe niečo drahé. Potom tu máme skupinu žien, ktorým šaty vypadávajú zo skríň a majú toľko lacných šiat, že ich nikdy nevynosia. Nám, ktorý sa snažíme vyrábať na Slovensku poctivú módu potom zostáva ďalšia, posledná skupina uvedomelých žien, ktoré vedia do čoho investujú a chcú byť originálne. Tých je však stále žalostne málo. Nie je tu zvykom kupovať si Slovenské produkty a oblečenie či šperky už vôbec.

Čo pre teba znamená slowfashion?

Pomalá móda je krásny, ale pre mňa tak trochu utopický pojem. Aj luxusné značky, ktoré šijú veci ručne, produkujú niekoľko kolekcií ročne a je to neskutočná mašinéria na naplnenie dopytu. Ale som zástancom toho, aby si ľudia kúpili radšej raz za pol roka niečo drahšie a s pôvodom, ako 40 vecí bez pôvodu.

Čo najradšej nosíš ty?

Jednoznačne šaty. Šaty sú podľa mňa najpraktickejší a najkrajší odev, ktorý si môže žena obliecť.

Petra Toth Zdroj: natalia jakubcova

​Čo by si si nikdy neobliekla?

Tie divné chlpaté topánky! Podľa mňa vyšli na svetlo úplným omylom, myslím, že minulú sezónu. Niekedy mám pocit, že svetoví návrhári urobia nejakú recesiu a veľmi módne chtiví zákazníci to neodhadnú a potom sa implementujú na trh úplné úlety. Netreba byť otrokom módnych trendov a netreba strácať triezvy rozum.

Ako sa návrhár odosobňuje od svojho vlastného osobného štýlu?

Myslím, že návrhár by sa nemal odosobňovať od svojho štýlu. Dobrý návrhár robí rozpoznateľné produkty. Aj z ďialky musíte vedieť, kto je ich autorom.

Petra Toth Zdroj: natalia jakubcova

​Nechceš si všetky svoje kúsky nakoniec nechať?

Samozrejme. Mám plnú skriňu svojich vecí a vždy keď tvorím, tvorím akoby pre seba. Nevidím veľký zmysel vytvoriť niečo, čo sa mne nepáči a čo by som nenosila.

Odporučíš nám trend alebo konkrétny kúsok, ktorý by z pohľadu návrhára nemal chýbať v našich skriniach?

Na leto by som odporučila hlavne farby. Tých sa netreba báť a myslím, že sa môžeme tešiť na rozkvitnuté ulice plné krásnych žien.