Je krásna, je mladá a vyrába klobúky. Vy ste o nej ešte nepočuli?

CisaroveNoveSaty 02.05.2018 Rozhovory
0 0

"...dokážu dodať človeku vážnosť, štýl, charakter, sexappeal..."

Ruku na srdce. Máte doma klobúk? A poznáte niekoho, kto ich vyrába? Áno, priznávame. Nie je to úplne bežné povolanie. Dovolíme si tvrdiť, že je dosť zvláštne a na dnešnú dobu aj zaujímavé. Práve preto, sme pre vás jednu milú klobučníčku vyspovedali. Je ňou jemné žieňa Katarína Žgančíková z Trnavy, ktorá sa len tak vo svete nestratí. O jej klobúkoch budete ešte isto počuť. Či skôr vidieť. 

klobúk Zdroj: Katarína Žgančíková

​Kto si?

Toto je veľmi zákerná otázka :). Je ťažké sa definovať. Moje rodné mesto aj miesto, kde žijem je Trnava. Vyštudovala som scénografiu a kostýmovú tvorbu na VŠMU, ktorej sa stále aktívne venujem. Práve kostýmová tvorba tak trochu posunula k mojej veľkej vášni a životnej náplni - tvorbe dizajnu a samotnej ručnej výrobe klobúkov. Vychádzam z čistých tvarov a milujem farby a kontrasty, experiment.

Katka Žgančíková Zdroj: Katka Žgančíková

​​Pod akou značkou klobúky predávaš? Ako vznikol tento názov?

Značka sa volá jednoducho ALATE. Pre upresnenie vždy dodávam ALATE hat and millinery. ALATE sme vymysleli so sestrou ešte v začiatkoch môjho „klobúkovania“. Vtedy som sa snažila, čo najlepšie spoznať materiál s ktorým pracujem a tak som klobúky modelovala výlučne v ruke, bez formy. Chceli sme preto niečo slobodné, oslobodené od formy. Našli sme výraz ALATE, čo znamená roztiahnuť krídla či vzlietnuť. A ujalo sa to.

Prečo práve klobúky?

Ja som v nich vlastne mala záľubu odjakživa. Mala som v živote isté obdobie, keď ma nič nebavilo. Práca scénografa ma už nenapĺňala tak ako predtým a mala som pocit, že sa moja tvorivosť zasekla. Vtedy som stretla svojho bývalého profesora výtvarných kurzov a ten mi povedal, že si treba nájsť tzv. „ alternatívny zdroj radosti “. Vážne som nad tým uvažovala. Bol to taký chrobák v hlave. A potom som na to prišla. KLOBÚKY. Vždy ma fascinovali. Ako dokážu dodať človeku vážnosť, štýl, charakter, sexappeal. Sú dizajnovým objektom a zároveň úžitkovou vecou. A bolo ich na mojom vešiaku dosť. Avšak všetky dosť podobné. Tak som sa začala pohrávať s myšlienkou urobiť si konečne iný, ten pravý - svoj.

Katka Žgančíková Zdroj: Matúš Koprda Photography

​Čo ťa baví na tejto práci najviac?

Baví ma to, že je vždy tak veľa možností. Ak mám nápad, vždy mám pocit, že je nekonečný. Tak sa do neho ponorím, že vlastne vznikne ďalší a ďalší nový nápad. Tvarovanie samotného materiálu je tiež super, je to skoro ako sochárska práca. Vlastne...mám rada asi všetko! Dokonca aj vôňu naparenej kapliny. No a a potom, keď príde zákazník, čo vie môj klobúk nosiť, mám nekonečný úsmev na tvári.

Katka Žgančíková - výroba Zdroj: Cukru production

​Uživí ťa to?

Úprimne? Zatiaľ ešte nie, ale čím ďalej, tým viac sa k tomu blížim. Momentálne vykonávam aj prácu scénografa a som zamestnaná ako vedúca výrobno – dekoračných dielní v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Ako a kde teda predávaš klobúky?

Bolo treba skúsiť všetko. Častokrát som sa vyskytla na rôznych trhoch. Najčastejšie u nás v Trnave. Oslovil ma aj Urban Market. A mojou obľúbenou akciou je Fashion Live.  Aj napriek tomu, že ide skôr o prezentáciu mojej značky ako o predaj. Dnes sa snažím uvažovať inak. Zakúpiť si u mňa klobúk znamená rozhodnutie investovať viac peňazí do kvality a dizajnu. S takýmto rozhodnutím chodí iba málo ľudí na trh alebo market. Z vlastnej skúsenosti viem, že na takýchto trhoch ide návštevníkom skôr o zábavu, stretnutie sa s priateľmi a kúpenie si maličkostí. Preto sa momentálne snažím propagáciu orientovať skôr na reklamu v časopisoch, módnych blogoch.. Moje kúsky však môžete nájsť aj v kamenných fashion showroomoch a butikoch. Napr. Atelier and store Drobne alebo u Petry Weingart. (obe v Bratislave).

klobúk od Katka Žgančíková Zdroj: Cagalove photography

​Nechceš si všetky klobúky aj nechať? Len pre seba?

Toto sa stáva dosť často :) No snažím sa odolať a väčšinou teda nosím, čo tzv. ostalo. Niekedy sú to akurát tie najodvážnejšie kúsky. Najvýraznejšie farby a tvary.

Najväčší úspech?

To celkom neviem. Asi som náročná. Alebo sa ešte nedostavil :). Ale krásnym zadosťučinením je moment, keď príde zákazník práve za mnou.Pretože chce môj dizajn. No a z takých tých komerčnejších úspechov môžem spomenúť napr. článok v časopise Forbes alebo obrovský biely klobúk pre Máriu Čírovú na udeľovaní ocenenia OTTO 2018.

Sme tak jemne zmätení. Páči sa nám odvaha. Páčia sa nám nohavice aj krásne fialové topánky. Aj klobúku by sme verili. S vrchnou časťou oblečenia je to už trošku horšie. Zvláštny modrý top aj biely kabátik by sme vymenili napríklad za jednofarebnú blúzku s veľkým lýmcom. A outfit by to bol dokonalý. Zdroj: profimedia

​A ďalšie plány?

Uvidíme. Teraz ma čaká nový, viacjazyčný ALATE web s e-shopom a s videom o výrobe klobúkov. Rozbieham novú pánsku kolekciu, čo je náročné, pretože s ňou prichádza aj nový pohľad na propagáciu. A taktiež musím dobehnúť fotenie kolekcie na leto 2018. Takže je toho dosť.

Kde nachádzaš inšpiráciu?

Umenie vo všeobecnosti a emócie s ním spojené, cestovanie a stretnutia s novými ľuďmi a pohľadmi na svet. Asi tak v skratke.

klobúk od Katka Žgančíková Zdroj: Cagalove photography

​Ty a móda? Aký máte vzťah?

Myslím, že dobrý. Dokážem síce vyjsť z domu aj nenamaľovaná a desivo zladená, ale väčšinou mi záleží na tom, čo nosím. Kým donedávna som sa nechávala unášať trendmi a menila šatník v jednom kuse. Teraz som o čosi uvedomelejšia. Mám pár obľúbených vecí, ktoré mám rada a kombinujem ich medzi sebou. Nezáleží pri tom, z ktorej dekády môjho života pochádzajú.

Čo pre teba znamená výraz slowfashion?

Keď sa prioritne nezaoberáš ziskom a starým dobrým „čas sú peniaze“, ale práve naopak. Kvalitou, trvácnosťou a nadčasovosťou výrobku. Zisk prichádza potom automaticky. Teda aspoň by mal, nie?

Obľúbený kúsok v skrini?

Mám veci ešte zo strednej školy, ktoré stále nosím. Sú to tričká s lodičkovým výstrihom a široké nohavice s vysokým pásom. Tie mi oproti tým bedrovým aj svedčia. A tým úplne naj najobľúbenejším je samozrejme  tyrkysovo-modro-šedá fedora (klobúk)

Čo by si si na seba nikdy neobliekla?

Ja mám problém so zvieracími vzormi a koženými nohavicami, to je úplne mimo môjho naturelu.

A na záver ešte jeden trend alebo konkrétny kúsok, ktorý by si odporučila ženám do ich šatníka?

Tak myslím, že moja odpoveď je vopred jasná. Klobúk! Ženy osvojte si aspoň jeden kvalitný klobúk. Urobí z Vás kohokoľvek, kým chcete byť. 

Katka Žgančíková pri výrobe klobúka Zdroj: matus koprda photography