Máme pre Vás recept: Ako byť mladá, krásna a úspešná!

CisaroveNoveSaty 31.05.2018 Rozhovory
0 0

"Je to úžasné. Byť kreatívny, nechať sa unášať fantáziou a premeniť ju na realitu."

Volá sa Petra Weingart, pochádza z Trenčína, je bláznivá, pojašená, vyzerá na 25 a je stále slobodná. Tak ju vníma každý. Takmer každý. My vieme, že je to úspešná majiteľka obchodu s oblečením, má 34 rokov, 15 ročného syna a o pár týždňov sa z nej stane pani manželka.

Tak Petra? Ako to robíš?

​Som duchom mladá. Tak sa proste cítim. Mám všetky pozitívne (nóoo dobre) aj zopár negatívnych vlastností. Na jednej strane som priateľská no na strane druhej som veľký pedant. Čiže práca so mnou nie je med lízať, hahaha! Rada sa obklopujem peknými vecami, potešia ma hlavne doplnky do bytu. Taktiež si ulietavam na vonných sviečkach. Milujem kvety, dobré jedlo, aj varenie. Robím prácu, ktorá ma baví a užívam si život.

petra weingart Zdroj: eva novanska

​Aká je to vlastne práca?

Mám obchod. S oblečením. Ale snažím sa neponúkať iba trendové "handry" na jedno použitie. Sú to svojské kúsky. Oblečenie na každý deň ale s názorom. Pohodlné, nositeľné, kombinovateľné a hlavne nadčasové.

​Ako si sa teda dostala k móde, návrhárstvu a k svojmu obchodu?

S módou som v kontakte už od detstva. Mama bola krajčírka a šila pre celú rodinu. No o tom, že budem návrhárkou som nikdy neuvažovala, alebo možno ma to aj napadlo, ale nikdy som si na toľko neverila. Skôr som vždy snívala o takom obchode aký mám práve teraz. Počkala som, kým syn vyrastie, našetrila potrebnú sumu a bez váhania som sa do toho pustila.

petra weingart showroom Zdroj: petra weingart archiv

​Kde čerpáš inšpiráciu?

Tú čerpám asi všade okolo seba. Inšpiruje ma každodenný život, ľudia okolo mňa, hudba, filmy obrazy.

Čo ťa baví na tejto práci najviac? Ktorú časť pracovného procesu máš najradšej?

Najviac sa mi páči, že sa mám kam posúvať. Musím sa posúvať, rásť, meniť veci, vylepšovať a hlavne tvoriť. Milujem ten proces, keď sa začnem hrať s látkami a nápadom, ktorý mám v hlave. Ako ho zhmotním. Je to úžasné. Byť kreatívny, nechať sa unášať fantáziou a premeniť ju na realitu. Realitu, ktorá sa páči aj mojím zákazníčkam.

petra weingart Zdroj: darina sklenarova

​Uživí ťa to?

Áno uživí. A som za to viac ako šťastná. Je to síce kreatívna ale aj náročná práca. Obchod vlastním už tretí rok a stále spolu pekne napredujeme. Je to to najlepšie rozhodnutie, čo som mohla v živote urobiť. 

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší pracovný úspech?

Jednoznačne môj obchod. Obchod, ktorý je mojím splneným snom. A samozrejme aj moja značka. A ak je v práci zlý deň tak ma z neho dostane môj najväčší osobný úspech. Tým je môj najúžasnejší syn, na ktorého som neskutočne pyšná.

Ďalšie plány?

Momentálne mám v pláne spustiť eshop. To je asi taký môj prioritný ciel. Popravde, nedávam si zbytočne veľké či nereálne ciele. Ani priveľa cieľov naraz. Ak trvá niečo pridlho, zbytočne ma to stresuje.

petra weingart šaty Zdroj: Viktoria Akbariova

​Páči sa ti móda, ktorú vidíš na Slovensku?

Na ženách sa mi páči, keď sú oblečené vkusne. Áno, je to zrejme uhol pohľadu, ale mám rada jednoduchosť a eleganciu. Menej je proste viac. Nemám rada výstrednosť v zmysle vulgárne či "všetkoodhalujúce" oblečenie. Prípadne logá a značky od hlavy po päty.To teda naozaj nemusím.

Čo pre teba znamená slowfashion?

Slowfashion pre mňa znamená viac ako veľa. Aj to je vlastne moja práca. Môj životný štýl. Beriem to ako celok, od udržateľnosti módy, enviromentálnej stránky cez podporu menších lokálnych značiek, ale aj Slovenska samotného. Myslím si, že by sme mohli byt skutočne sebestačná krajina. Určite nám netreba všetko dovážať na kvantá zo zahraničia.

Čo si obliekaš ty? vs. Čo by si si nikdy neobliekla?

Najradšej nosím pohodlné, jednoduché a vzdušné oblečenie. Je to pre mňa určitý spôsob vyjadrenia a prezentácie vlastnej osobnosti, ale stále je to iba oblečenie. To tu má byť pre nás a nie opačne. Nechce sa mi byť otrokom oblečenia, prispôsobovať sa mu a cítiť sa napätá iba kvôli tomu, že sa navlečiem do obtiahnutých šiat. Čiže práve do takých šiat by ma už nikto viac neobliekol.

petra weingart Zdroj: darina sklenarova

​Ako sa návrhár odosobňuje od svojho vlastného štýlu?

Neviem či sa odosobňujem od svojho štýlu. Práve naopak. Vždy skôr zamýšľam, či by som si daný kúsok obliekla ja a ako by som sa v ňom cítila. Aj keď navrhujem svadobné šaty, čo je teda dosť osobná a špecifická záležitosť, vždy do toho vkladám aj vlastný štýl a rukopis. No práve to klientky vedia a to je dôvodom prečo sa rozhodnú, aby som bola práve ja (prostredníctvom šiat) súčasťou ich veľkého dňa.

petra weingart šaty Zdroj: Matej Kmeť

​Nechceš si nakoniec všetky svoje kúsky nechať pre seba?

Jasné! Vždy a všetky! Hahahaha! Ale! Úspešne odolávam. Často krát sa aj stane, že si už konečne niečo pre seba nechám a v tom momente práve tento kúsok všetci chcú. Nie raz ma z daného modelu klientky doslovne vyzliekli a kúpili ho. Pocit zadosťučinenia je potom veľký.

petra weingart clothes Zdroj: michal babinčak

​Odporučíš nám jeden aktuálny trend alebo kúsok, ktorý by sme si mali zaobstarať?

Ja moc trendom nepodlieham, čiže skôr by som odporučila vsadiť na pohodlie. Na tom si sama dávam záležať. A práve tieto teplé mesiace si to priam pýtajú. Takže volné, padavé, ľahké šaty, tunikové topy z príjemných materiálov. Práve toto nájdete aj v mojej ďalšej kolekcii.